Nėštumas

Kūno pokyčiai nėštumo metu

Laiminga nėščia moteris prie lango, žiūrinti į pilvą

Straipsnis padės atsakyti į šiuos klausimus:

Kaip pasikeis mano kūnas nėštumo metu?

Kiek svorio priaugsiu nėštumo metu?

Ar nėštumas skausmingas?

Net jei esate nėščia vos kelias savaites, galite pradėti matyti ir jausti nedidelius pokyčius. Kūnas ir toliau keisis – darys viską, kas įmanoma, kad padėtų kūdikiui vystytis ir jį puoselėtų. Tai reikėtų prisiminti, kai jausitės prastai.
 
Atminkite, kad jūsų kūnas yra pirmieji jūsų kūdikio namai (ir mes visi norėtume matyti jūsų gyventoją laimingą), todėl pasistenkite teigiamai priimti visus pokyčius, kuriuos pastebite ir jaučiate.

Sužinokite daugiau:

  Tikėtina, kad mažus pokyčius pajusite beveik iš karto, kai tik pastosite, nors juos pastebėti pašaliniam žmogui sunku. 

  Daugelis porų nusprendžia naujienos apie savo nėštumą neskelbti, kol gaus pirmojo ultragarso tyrimo rezultatą.

  Moteris, gulinti kniūbsčia

  Rytinis pykinimas, nuovargis, skaudančios krūtys ir dirglumas – pirmieji požymiai, rodantys, kad galbūt esate nėščia.

  Daugelis porų nusprendžia naujienų apie savo nėštumą neskelbti, kol gaus pirmojo ultragarso tyrimo, kuriame tiriamas kūdikio vystymasis 12-ą savaitę, rezultatą. Jei pajutote kurį nors iš pirmiau išvardytų simptomų, ypač sunkų nuovargį ir rytinį pykinimą, gali būti sunku tęsti įprastinius darbus draugų ir kolegų akivaizdoje.

  Kuo daugiau ilsėkitės, nepersistenkite su veikla po darbo ir apsvarstykite galimybę pasikalbėti su gydytoju apie simptomus lengvinančius nereceptinius preparatus.

  Nors kiekviena moteris yra skirtinga, nėštumas neturėtų būti matomas, kol prasidės antrasis trimestras – nuo 13 iki 29 savaičių. Tuo metu pastebėsite, kad drabužiai darosi ankšti, apvalėja pilvas.

  Norėdama ir toliau jaustis patogiai, įsigykite besilaukiančioms moterims skirtų ar šiaip didesnio dydžio drabužių. Patinusios pėdos – dar vienas nėštumo simptomas, todėl jei turite avėti aukštakulnius, kuo dažniau juos nusiaukite ir, jei įmanoma, pakelkite pėdas ir kojas.

  Kitas galimas pokytis (jei jums pasiseks) yra pilnesni, labiau žvilgantys plaukai. Nėščios moterys nepraranda tiek plaukų, kiek paprastai, todėl galite mėgautis šiuo nedideliu privalumu.

  Nors nėštumo metu neturėtumėte patirti nuolatinio skausmo, gali atsirasti tam tikro maudulio ir dirginimo. Pavyzdžiai:

  • Odos niežėjimas. Oda pilvo srityje gali niežėti, nes ji tempiasi augant pilvui. 
  • Venų varikozė ir hemorojus. Nėštumo metu padidėja tikimybė atsirasti venų varikozei ir hemorojui. Venkite ilgai sėdėti ir stovėti, sėdėdama nekryžiuokite kojų.
  • Išskyros iš makšties. Šiuo metu įprastos skystos, baltos išskyros iš makšties, vadinamos leukorėja. Jos padeda išlaikyti makštį sveiką. Jei pastebite kitokio tipo ar spalvos išskyrų, kreipkitės į gydytoją.
  • Odos spalvos pasikeitimas. Dėl nėštumo hormonų gali atsirasti tamsių dėmių ant veido ir pilvo. Būklę gali pabloginti saulė, todėl naudokite apsauginius kremus nuo saulės. 
  • Dusulys. Nėštumo metu plaučiai apdoroja daugiau deguonies, kad jo suteiktų ir kūdikiui, todėl jums gali trūkti oro arba galite kvėpuoti šiek tiek greičiau.
  • Padidėjęs apetitas. Kūdikiui augant galite nuolat jaustis alkana. Vis dėlto realūs energijos poreikiai nedidėja, gal tik šiek tiek antrajame trimestre ir vėl trečiajame trimestre. Poreikis valgyti už du yra mitas! Jei jums reikia užkandžio, rinkitės sveiką variantą, pavyzdžiui, vaisius ar jogurtą. 
  • Išskyros iš spenelių. Iš spenelių gali tekėti priešpienis (kolostrumas) – skystis, kuriuo kūdikis maitinamas, kol susiformuoja motinos pienas. Naudokite krūtų pagalvėles, kad ant drabužių neliktų žymių.
  • Braxton-Hicks sąrėmiai. Organizmui ruošiantis gimdymui, galite pajusti silpnus sąrėmius. Jie vadinami Braxton-Hicks sąrėmiais ir pasireiškia nereguliariai. Jei sąrėmiai stiprūs ir reguliarūs, kreipkitės į gydytoją. Gali būti, kad gimdote.

  elevit® Pronatal. Nereceptinis vaistas. Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt. Reklamos teksto parengimo data: 2021 m. vasario mėn.
  Taip pat apie įtariamą nepageidaujamą vaisto poveikį ar nusiskundimą dėl vaisto kokybės, galite pranešti tiesiogiai Bayer kompanijai, nurodytais kontaktais puslapyje „Susisiekite su mumis“.

  elevit® Breastfeeding. Maisto papildas. Svarbu įvairi ir subalansuota mityba bei sveikas gyvenimo būdas. Maisto papildas neturėtų būti vartojamas kaip maisto pakaitalas.